Kratki utorak u narativnim labirintima Miguela Gomesa


Ne vjerujem da su ljudi roboti. Mislim da u filmovima treba probati biti osoban, i duboko i potpuno se izložiti gledateljima, čak i kad se neki od njih neće moći povezati s nadrealnim svemirom u kojem živim - Miguel Gomes

U utorak 12. rujna u 20h u kinu Tuškanac bit će prikazano šest filmova portugalskog majstora miješanja fikcije i dokumentarnog, Miguela Gomesa.

Ovaj bivši filmski kritičar prije nego što je postao jedan od najcjenjenijih evropskih redatelja zahvaljujući dugometražnim ostvarenjima 'Our Beloved Month of August', 'Tabu' i 'Arabian Nights', snimio je nekoliko sjajnih kratkih filmova kojima je poharao poznate festivale. U tim, kako ih autor naziva 'glazbenim komedijama', Gomes se na specifičan nepretenciozan način bavio tinejdžerskim ljubavnim trokutima (dirljivi 'U međuvremenu'), obiteljskim proslavama Božića (veseli 'Božićni inventar'), odraslima koji žele opet biti djeca (superporemećeni 'Kalkitos'), pa čak i životom Svetog Franje Asiškog (genijalna 'Pjesma stvorenja'). Dobri poznavatelji Gomesove filmografije znaju da mnogi njegovi dugi filmovi djeluju kao skupovi ideja za kratke (posebno njegov posljednji film 'Arabian Nights' - šestosatni triptih sastavljen od 40-minutnih epizoda). A program ovoga kratkoga utorka prilika je da publika vidi kako je to izgledalo kad su autorove kratke ideje bile realizirane - u kratkoj minutaži!

Filmovi Miguela Gomesa često imaju bizarne teme i motive, divlju i vijugavu strukturu i neukrotivu maštu. Osebujni su, inovativni, zaigrani, anarhični i apsurdni. Gomes zanemaruje narativne konvencije i postojeća pravila igre, upotrebljavajući naizmjence razna izražajna sredstva i trikove iz riznice filmske povijesti, kao i napajajući se na nepresušnom vrelu narodnih priča i bajki. Poigrava se vremenskim slijedom, vješto zamagljuje granice između fikcije i dokumentarnog i skače iz žanra u žanr, najčešće mjuzikla, komedije i melodrame, baveći se uz to i društveno - političkom situacijom u Portugalu, pa i šire.

Prvi film u programu 'U međuvremenu' (Entretanto), Gomesov kratki debi iz 1999., naizgled je klasična priča o tinejdžerskom ljubavnom trokutu između dva dječaka i androgene djevojke. Oni kruže jedni oko drugih tijekom treninga ragbija i tulumu na bazenu, a past će i prvi poljupci. No, još od početka Gomes ih snima isključivo u krupnim i srednjim planovima naglašavajući vlastitu fascinaciju fragmentiranjem situacija koje prati, a sve začinjeno soundtrackom s glazbom The Kinksa, Doris Day i Raya Conniffa.

'Božićni inventar' 'Inventário de Natal) je po riječima autora 'lažna animirana polufikcija o djeci koja idu rat, sviraju glazbu i preuzimaju kontrolu nad svijetom odraslih'. Film, koji počinje bajkovitim riječima 'nekad, u davno doba...', da bi ih prekinuo kadar s akcijskom figuricom Supermena, napravljen je u formi lažnog dokumentarca, iz perspektive klinaca koji sudjeluju u obiteljskoj božićnoj proslavi.

Posljednji film iz prvog dijela programa 'Iskupljenje' (Redemption) Gomesov je najpolitičniji film, u kojem se uz prizore iz mnoštva arhivskih snimki čuju dijelovi osobnih pisama četvero poznatih suvremenih političara desne provenijencije koji u prvom licu progovaraju o djetinjstvu, ljubavi, roditeljstvu... Naravno, radi se o još jednoj autorovoj 'prevari', budući da je sadržaj pisama napisao sam uz pomoć stalne suradnice Mariane Ricardo.

Drugi dio programa otvorit će film '31', poznat i pod imenom '31 znači nevolju'. U ovoj posveti nijemim filmovima momak i djevojka će nakon lekcije tenisa krenuti u avanturu, koja jednako ima veze s 'Čarobnjakom iz Oza' kao i s Revolucijom karanfila iz 1974. koja je označila kraj diktature u Portugalu.
Tu je i 'Kalkitos', groteskni crno-bijeli nijemi mjuzikl (da, dobro ste pročitali) u kojem glavni likovi, dječaci koji izgledaju kao odrasli ljudi, pa se zbog toga ne mogu sprijateljiti s pravom djecom, imaju problema s komunikacijom. Kao i u većini svojih filmova Gomes i u ovome zapravo opisuje sebe - dječaka koji ne želi odrasti.

Posljednji film u programu je i najpoznatiji od svih - 'Pjesma stvorenja' (Cântico das Criaturas) iz 2006., prikazan na 50-tak svjetskih festivala, između ostalih u Locarnu, Oberhausenu i na Viennaleu. Svojevrsna je to ekranizacija jedinog djela koje je sv. Franjo sastavio na starotalijanskom jeziku. Pjesma je odraz Franjine ljubavi prema prirodi i životinjama, a ispjevao ju je pred kraj života kad je bio bolestan, bespomoćan i gotovo slijep.
Gomes kombinira snimke šetnje kroz suvremeni grad napravljene s 8mm kamerom, s prikazom božićnih jaslica s naivnom kartonskom scenografijom. Tu je i sv. Franjo koji je izgubio pamćenje, a i životinje koje se natječu za njegovu naklonost...

Program organiziramo u suradnji sa Slovenskom kinotekom i ljubljanskim festivalom kratkog filma FeKK. Svi filmovi imaju engleske titlove, a puštamo ih s 35mm kopija.

Ulaznica je 10 kuna, za članove Filmskih programa besplatna.

Raspored programa:
20:00 I. dio (73 min)
U međuvremenu (Entretanto), 1999., 25 min, 35mm
Božićni inventar (Inventário de Natal), 2000., 23 min, 35mm
Iskupljenje (Redemption), 2013., 25 min, 35mm

pauza 10 min

21:30 II. dio (70 min)
31, 2001., 27 min, 35mm
Kalkitos, 2002., 19 min, 35mm
Pjesma stvorenja (Cântico das criaturas), 2006., 24 min, 35mm