Filmski program “Feminizam na platnu” inicijalno je zamišljen kao svojevrsni odjek obrazovnog programa Centra za ženske studije koji se trebao održavati tokom proteklog ljetnog semestra. Uz neizostavna kraća uvodna izlaganja i rasprave nakon projekcija, odabirom filmova i uvodničarki ovaj se program u većoj mjeri kanilo osloniti na module i teme ženskostudijskog obrazovnog programa. Proljetni «lockdown» preselio je obrazovni program online, a filmski odgodio. U potrazi za prostorom koji bi omogućio održavanje programa uz poštivanje epidemiološkj mjera, ovom filmskom programu pružila se prilika iskoračiti iz prostorija Centra u Kino Tuškanac. Program prilagođen novonastalim okolnostima čini serija od tri projekcije koje će se održavati jednom mjesečno od studenog do siječnja.
Selekcijom filmova i diskurzivnim programom njeguje se feministička perspektiva i kritika, a kroz naredna tri kino susreta tematizirat će se i ženska (radnička) svakodnevica, problem reproduktivnog rada, rodna segregacija na tržištu rada, reproduktivna i seksualna prava, nasilje nad ženama odnosno problemi koji kao akutni odjekuju u okolnostima pandemije.
Program započinjemo projekcijom dugometražnog prvijenca Vere Chytilove O nečemu drugome, filma koji je označio sam početak češkog novog vala, a video uvod pripremila je doc.dr.sc. Maša Grdešić.
Maša Grdešić (Zagreb, 1979) diplomirala je komparativnu književnost i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje radi kao docentica na Odsjeku za komparativnu književnost. Objavila je tri knjige: Cosmopolitika. Kulturalni studiji, feminizam i ženski časopisi (Disput, 2013), Uvod u naratologiju (Leykam, 2015) i Zamke pristojnosti. Eseji o feminizmu i popularnoj kulturi (Fraktura, 2020). Jedna je od osnivačica i urednica portala Muf (2014-2018). Bavi se teorijom pripovijedanja, kulturalnim studijima i feminističkom teorijom.
Ciklus je osmislila Marta Baradić, pokretačica Kina Katarina.
Program je realiziran uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra.