U programu filmova za obilježavanje Svjetskog dana audiovizualne baštine, Hrvatska kinoteka odlučila je prikazati nepoznate i ne vrednovane, najranije hrvatske reklamne filmove nastale u razdoblju od 1928. do 1938.godine.
Philips Argenta animirani je nijemi reklamni film tvrtke Elektroimago film, iz 1928. godine, u kojem nabacivanje žaruljama rezultira - ne lomom - već obasjanim prostorom. U filmu se rabi najjednostavnija, reducirana animacija.
Novi život kuharice pravi je mali igrano filmski biser. Napravljen također 1928. u produkciji Stella filma, ova reklama za ekonomičniju peć na drva s Katy Balog u glavnoj ulozi, s vrlo duhovitim međunaslovima i danas je rado prihvaćena kod publike.
Ženska hvala - bijelo čudo, animirano-igrana je reklama za Schichtov sapun Ženska hvala, o putujućem kinematografu koji među tropskim životinjama reklamira uspješnije pranje rublja. Ovaj film u produkciji reklamne naklade MAAR pokazuje iznimno umijeće animatora , posebno je pisana glazba za duhovita animacijska rješenja i u filmu se osjeća utjecaj Disneyeve škole.
Smotra rublja, animirani film s duhovitim gegovima i posebno pisanom glazbom vješto reklamira deterdžent za pranje rublja Radion tvornice Schicht.
Novopronađeni reklamni filmovi iz Muzeja Slavonije, na nitratnoj filmskoj vrpci s kraja tridesetih godina, restaurirani su i djelomično rekonstruirani 2007. godine.
Ne muči se, kratki igrani film, ambiciozno je filmsko djelo u kojem se koriste trikovi i pokazuju poteškoće u svakodnevnim poslovima. Vrlo vješto korištenje kamere, planova, kutova snimanja i montažnih postupaka, taj film svrstava se uz bok uspješnim djelima Oktavijana Miletića. Zvučni zapis iz filma zaista iznenađuje, kad znamo da je, zahvaljujući Aleksandru Gerasimovu, 1931. godine konstruirana prva tonska kamera kod nas, a 1932. godine snimljeni prvi zvučni dokumentarni zapisi. Prvi hrvatski zvučni dugometražni igrani film snimljen je 1944. godine.
U čemu je stvar?, kratki je igrani film u kojem se reklamira sapun za pranje rublja tvornice Schicht.
Kaj nam manjka, kaj že imamo, animirani je film koji jednostavnom, ali vrlo djelotvornom animacijom, gotovo futuristički najavljuje život čovjeka u modernom okruženju, u kojem će sve faze njegovog svakodnevnog života, od ustajanja, brijanja, oblačenja biti automatizirano, da bi se na kraju shvatilo kako je riječ o reklami paste za zube Kalodont. Pojedina rješenja podsjećaju na Chaplinov film Moderna vremena.
Zaboravljiv čovjek, animirani je film u boji i zasigurno je prvi hrvatski film snimljen na kolornoj filmskoj vrpci. Poznato je da je prvi hrvatski film u boji, animirani film Crvenkapica iz 1955.godine . Iako je riječ također o reklamnom filmu za zubnu pastu Kalodont, iznenađuje za ono vrijeme, vrlo vješta animacija, te pokazuje uz gore navedene filmove, da hrvatski animirani film ima duboke korijene u prošlosti, koji sežu do 1922.godine.
Restauracija filmova: reklamni filmovi ostvareni u razdoblju 1928. - 1938. snimljeni su na nitratnoj filmskoj vrpci. Pronađene su samo kopije filmova, s mehaničkim oštećenjima na emulziji i oštećenjima perforacija. Zbog starosti filmske vrpce bilo ih je potrebno ručno popravljati, da bi se mogli kopirati na novu poliester filmsku vrpcu. Filmovi su 2007. godine trajno zaštićeni izradbom novih zamjenskih izvornih materijala i sigurnosnih kopija. Na taj su način filmovi dostupni za prezentiranje i istraživanje.
Tajna dvorca I.B.
Režija: Milan Katić, 1951. godina, kratki igrani, c/b, 23 min., Jadran film
Restauracija filma: ovaj kratki igrani film izravno je snimljen na nitratnoj filmskoj vrpci. Prva restauracija i presnimavanje na acetatnu filmsku vrpcu izvršena je polovicom osamdesetih godina prošlog stoljeća, a u 2007. godini izrađen je novi zamjenski izvorni materijal i sigurnosna kopija.