Brewster McCloud
komedija, fantazija, SAD, 1970 | Mjesto prikazivanja filma: Kulturno informativni centar KIC (Preradovićeva ul. 5)
REŽIJA: Robert Altman
ULOGE:
Bud Cort (Brewster McCloud),
Sally Kellerman (Louise),
Michael Murphy (Frank Shaft),
William Windom (Haskell Weeks),
Shelley Duvall (Suzanne Davis)
SCENARIJ:
Doran William Cannon
FOTOGRAFIJA:
Lamar Boren,
Jordan Cronenweth
GLAZBA:
Gene Page
MONTAŽA:
Lou Lombardo
SCENOGRAFIJA:
Robert R. Benton,
Hugh Hunt
Sadržaj:
Mladi Brewster McCloud introvertirani je usamljenik koji živi u skloništu na stadionu Astrodome u Houstonu, siroče koje poput svojevrsnog Ikara mašta o letenju. Da bi to i ostvario, Brewster najviše vremena provodi u konstruiranju krila i usavršavanju tjelesnih sposobnosti za let. Nad njim poput anđela zaštitnika bdije zagonetna Louise, koja na leđima ima ožiljke kao da je nekad i sama imala krila.
Brewster radi kao vozač zločestog starog zemljoposjednika, 120-godišnjeg nekadašnjeg letačkog prvaka Abrahama Wrighta, čovjeka rodbinski povezanog s glasovitom braćom Wright. Nakon što Wright bude ubijen na bizaran način sličan onima na koje su ubijeni još neki ugledni ljudi u Houstonu, grubi policijski načelnik Crandall i bogati prodavač Haskell Weeks u pomoć pozovu izuzetno sposobnog murjaka Franka Shafta iz San Francisca. No Shafta će istraga dovesti upravo do Brewstera.
Altmanov križanac satirične komedije i eskapističke fantazije realiziran je iste godine kad i njegova glasovita humorna ratna drama M.A.S.H., a riječ je o još radikalnijem ostvarenju začudnog ozračja, slikovitih pomaknutih likova i neobične sadržajno bogate priče. U autorovu su fokusu sanjari i čudaci, socijalno neprilagođeni marginalci, ali i oni koji maštaju o usponu na društvenoj ljestvici, dok cjelina funkcionira kao alegorija o čežnji za oslobađanjem i slobodom. Film sardoničnog humora inteligentno ismijava američki društveni establišment, a tijekom godina je zbog svoje ekscentričnosti stekao kultnu gledateljsku sljedbu. Od izvornog scenarija Dorana Williama Cannona nije preostalo gotovo ništa, jer ga je Altman smatrao vrlo slabim, te je nepotpisan napisao novi predložak.
boja, 105'