Lov na Crveni Oktobar

The Hunt for Red October, triler, SAD, 1990 | Mjesto prikazivanja filma: Kulturno informativni centar KIC (Preradovićeva ul. 5)

REŽIJA: John McTiernan

Lov na Crveni Oktobar

ULOGE:
Sean Connery,
Alec Baldwin,
Scott Glenn,
James Earl Jones,
Sam Neill

SCENARIJ:
Larry Ferguson,
Donald E. Stewart

FOTOGRAFIJA:
Jan de Bont

GLAZBA:
Basil Poledouris

MONTAŽA:
Dennis Virkler,
John Wright

SCENOGRAFIJA:
Mickey S. Michaels

KOSTIMI:
James W. Tyson

Sadržaj:

Studeni 1984. Sovjetski podmornički kapetan Marko Ramius dobio je zadatak da isplovi najnovijim, ultramodernim modelom podmornice nazvane Crveni oktobar, koja je praktično nevidljiva na bilo kojem radaru. Tokom plovidbe Ramius, koji ima skrivene ciljeve, ubije političkog komesara Ivana Putina tako da to nitko ne vidi, a posadi podmornice prenese lažni zadatak – da trebaju izvesti raketne vježbe uz američku istočnu obalu.

Američka podmornica Dallas, koja je jedno vrijeme pratila Crveni oktobar, izgubi ga na sonaru i američka tajna služba ne zna što se događa. Agent CIA-e, analitičar Jack Ryan, posumnja da podmornica ne kani napasti američki teritorij, kao što brinu njegovi kolege, nego da kapetan Ramius zapravo s podmornicom želi prebjeći u Ameriku…
 

Nakon što se u drugoj polovici 1980-ih istaknuo kao jedan od vodećih američkih režisera akcijskog žanra filmovima Predator i Umri muški, osobito potonjim koji je bio veliki hit, John McTiernan prihvatio se režije Lova na Crveni oktobar, adaptacije istoimena bestseler romana Toma Clancyja iz 1984. Bio je to McTiernanov najsmireniji film do tad, koji je puno više polagao na psihološko nadmetanje nego na akciju u užem smislu riječi. Spora ritma i razvoja radnje, impresionirao je kritičare, ali pritom nije izgubio publiku – u svjetskoj kino distribuciji zaradio je više od 200 milijuna dolara.

Iako snimljen nakon kraja Hladnog rata, još uvijek se oslanjao na hladnoratovsku logiku, ali i na tadašnju emancipaciju baltičkih država od raspadajućeg Sovjetskog Saveza, promoviravši izdaju (etnički litavskog časnika) kao hrabar čin individualnog otpora posebnog pojedinca, pri čemu su se dakako, ne naročito implicitno i suptilno, slavile vrijednosti takozvanog slobodnog svijeta na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama (u ideopolitičkom smislu mnogo je simpatičniji kasniji podmornički film hladnoratovske tematike, djelo oscarovke Kathryn Bigelow Tajna podmornice K-19). Lov na Crveni oktobar prvi je film neformalnog serijala s analitičarom CIA-e Jackom Ryanom kao glavnim likom, a nagrađen je Oscarom za najbolju montažu zvučnih efekata, dok je bio nominiran i za najbolju montažu i zvuk. Također, nominiran je nagradu BAFTA Britanske filmske i televizijske akademije u kategorijama najboljeg glumca (Sean Connery), scenografije i zvuka.

Autor komentara: Damir Radić

 

Ulaznice za projekciju 18. 04. u 21:00 moguće je kupiti online OVDJE ili na blagajni KIC-a sat vremena prije početka.

boja, 135'

Trailer