Mornar Popaj

Popeye the Sailor, animirani, 8 epizoda, SAD, 1944.-1945.

REŽIJA: Seymour Kneitel

Mornar Popaj

Sadržaj:

Popaj je animirani lik iz stripova i serijala crtanih filmova. Prvi put se pojavio u stripu Thimble Theatre 17. siječnja 1929. godine. Izmislio ga je američki crtač Elzie Crisler Segar.

Popaj je simpatični mornar s tetoviranim sidrima na podlakticama i neizbježnom lulom od kukuruzovine u ustima. Njegov glavni protivnik je Badžo (engl: Bluto, ponekad Brutus) koji nasrće na njegovu djevojku Olivu (engl. Olive Oyl). Zahvaljujući špinatu Popaj dobiva ogromnu snagu uz pomoć koje lako pobjeđuje Badžu.

Iz hrvatske enciklopedije:
Popaj (engleski Popeye), lik iz istoimene serije crtanih filmova i stripa. Kreirao ga je 1929. karikaturist i crtač stripova Elzie Crisler. Kao filmski lik pojavio se 1933. u crtanom filmu Mornar Popaj (Popeye the Sailor) M. i D. Fleischera. Filmom je započeta crtanofilmska serija u kojoj je do 1957. realizirano 105 kratkometražnih crtanih filmova i 3 srednjometražna. Karikaturalnog obličja (obavezna lula) i naravi, ubrzo je stekao svjetsku popularnost (u anketi među djecom 1935. nadmašio je i Mickeyja Mousea), a bio je doživljavan kao simbol američke vrijednosti borbe za slobodu i zaštitu ugnjetavanih. Nadnaravnu snagu Popaj crpi iz špinata, pa se njime poticalo djecu na konzumaciju toga povrća (zato su neke marke konzervi sa špinatom preuzele njegovo ime). Uz Popaja, glavni su likovi serije njegova djevojka Oliva (Olive Oyl), njegov protivnik, grubijan Badžo (Bluto odnosno Brutus), posvojeni sin Kićo (Swee’Pea), prijatelj i izjelica Pero Ždero (J. Wellington Wimpy) i dr. Prepoznatljiva je bila i naslovna pjesma Popaj sam mornar ja (I’m Popeye the Sailor), a za uspjeh serije osobito je zaslužan scenarist Jack Mercer, koji je ujedno Popaju davao glas. Lik se pojavio i u igranom filmu (Popeye R. Altmana, 1980), gdje ga je tumačio R. Williams.

boja, 35 mm, 49 min

Trailer