Oči širom zatvorene

Eyes Wide Shut, igrani, triler, drama, SAD, UK, 1999 | Mjesto prikazivanja filma: Kino Forum (SD Stjepan Radić, Jarunska ul. 2)

REŽIJA: Stanley Kubrick

Oči širom zatvorene

ULOGE:
Tom Cruise (dr. William Harford),
Nicole Kidman (Alice Harford),
Madison Eginton (Helena Harford),
Jackie Sawiris (Roz),
Sydney Pollack (Victor Ziegler),
Todd Field (Nick Nightingale),
Rade Šerbedžija (Milich)

SCENARIJ:
Stanley Kubrick,
Frederic Raphael

FOTOGRAFIJA:
Larry Smith

GLAZBA:
Jocelyn Pook

MONTAŽA:
Nigel Galt

Sadržaj:

Doktor William Harford, zvan Bill, i njegova supruga Alice žive u New Yorku s kćeri Helenom. Na božićnoj zabavi koju organizira Williamov bogati pacijent Victor Ziegler, stariji mađarski gost pokušava zavesti Alice, a dvije mlade manekenke pokušavaju zavesti Billa. Sljedeće večeri, konzumirajući marihuanu u svom domu, Bill kaže Alice da nije ljubomoran na to što je privlače neki drugi muškarci, jer smatra da su žene prirodno sklone vjernosti.

Takva generalizacija naljuti Alice, koja mu otkriva da je tijekom jednog njihova ljetovanja susrela mornaričkog časnika koji ju je toliko privukao da je najozbiljnije razmišljala da napusti Billa i kćer. Uznemiren tim otkrićem, Bill izlazi u noć te u jednom jazz baru susretne prijatelja sa studija medicine, Nicka Nightingalea, koji tamo ima angažman kao pijanist. Nick mu priča o čudnim seksualnim zabavama na kojima mora svirati klavir s povezom preko očiju. Svi muškarci na tim zabavama kostimirani su i nose maske, dok su žene sve mlade i lijepe…

 

Posljednji film Stanleya Kubricka, Oči širom zatvorene, nosi najpoetičniji naslov njegova opusa, a riječ je o adaptaciji kratkog romana Novela o snu velikana bečke moderne Arthura Schnitzlera, jednog od prvih književnika, ako ne i prvog, koji je u svojim djelima, ne i ovom, koristio tehniku osamostaljenog unutarnjeg monologa, odnosno struje svijesti. Kubrick je filmska prava na roman kupio još 1968., s namjerom da ga obradi u komedijskom ključu, od čega je kasnije odustao. Djelo koje ga je zaintrigiralo opisao je ovako: „Teška knjiga za opisati – što s dobrim knjigama nije slučaj. Istražuje seksualnu ambivalentnost sretnog braka i pokušava izjednačiti važnost seksualnih snova i onog što bi moglo biti s realnošću. Svi Schnitzlerovi radovi psihološki su briljantni“. Radnju je premjestio iz Beča s početka dvadesetog stoljeća u New York pri kraju istog stoljeća, tj. iz grada koji je nekad bio jedno od središta evropske i svjetske kulture i umjetnosti u grad koji je to danas. Također, odlučio je radnju smjestiti u božićno-novogodišnje vrijeme, što filmu daje posebnu atmosferu, na neki način intenzivirajući dekadentnost predloška.

Kubrick je prvotno želio da glavne uloge tumače Alec Baldwin i Kim Basinger, jedan od tada najslavnijih hollywoodskih bračnih parova, no kad su ga na njegovom posjedu posjetili tadašnji mladi supružnici Tom Cruise i Nicole Kidman, promijenio je mišljenje i angažirao njih dvoje. Bio je to pun zgoditak jer danas nije lako zamisliti bilo koga drugog u tim ulogama – Cruise i Kidman bili su savršeni u svojoj mladosti, ljepoti, samouvjerenosti, a opet i ranjivosti, za utjelovljenje supružnika koji osvještavaju vlastita izvanbračna erotska iskušenja i priznaju ih jedno drugom, suočavajući se s vrlo rizičnim posljedicama. Pritom je ženski lik psihički stabilniji i čvršći; zapravo, Alice u izvedbi Nicole Kidman možda je i najupečatljiviji ženski lik cjelokupna Kubrickova opusa. Iako malu, svoju vjerojatno najznačajniju filmsku ulogu u internacionalnoj karijeri ostvario je Rade Šerbedžija kao iznajmljivač odjeće za maskenbale ruskog porijekla i južnoslavenskog prezimena (Milić), a kao njegova maloljetna kći, odlična partnerica mu je Leelee Sobieski. Sjajan je i nastup uglednog režisera Sydneyja Pollacka u ulozi Victora ZIeglera, roli koju je prvotno trebao glumiti Harvey Keitel, ali odustao je zbog nastupa u drugom filmu.

Stanley Kubrick smatrao je Oči širom zatvorene svojim najboljim ostvarenjem, a iznenada je umro netom nakon što je završio montažu. Mogući razlog jest što je na filmu radio iscrpljujućim ritmom, ponekad i 18 sati dnevno, kako bi ga dovršio do planiranog datuma, a to je ipak bio velik napor za čovjeka njegovih godina (u to je vrijeme napunio 70). Posljednji njegov rad primljen je s podijeljenim kritikama, većinski ipak pozitivnim, a znameniti časopis Cahiers du cinema proglasio ga je filmom godine. Britanski filmski institut Oči širom zatvorene svrstao je na 19. mjesto svoje liste 90 velikih filmova 1990-ih, a BBC na 61. mjesto liste najboljih američkih filmova svih vremena.

boja, 159'

Trailer