Pijte i jedite ljudi

Yin shi nan nu, drama, Tajvan, SAD, 1994 | Mjesto prikazivanja filma: Kulturno informativni centar KIC (Preradovićeva ul. 5)

REŽIJA: Ang Lee

Pijte i jedite ljudi

ULOGE:
Sihung Lung,
Kuei-mei Yang,
Chien-lien Wu,
Yu-wen Wang,
Winston Chao,
Ah-Leh Gua,
Sylvia Chang

SCENARIJ:
Ang Lee,
James Schamus,
Hui-Ling Wang

FOTOGRAFIJA:
Jong Lin

GLAZBA:
Thierry Mader Schollhammer

MONTAŽA:
Ang Lee,
Tim Squyres

KOSTIMI:
Wen-Chi Chen

Sadržaj:

Glavni kuhar u prestižnom restoranu, udovac Chu živi s tri svoje kćeri i svi zajedno, kao svojevrsni tradicionalni obiteljski ritual, svake nedjelje razrađeno i predano pripremaju večeru. Najstarija kći Jia-Jen nastavnica je kemije, srednja kći Jia-Chien je direktorica u zrakoplovnoj kompaniji, a najmlađa Jia-Ning studira i honorarno radi u fast-food zalogajnici.

Jedne nedjelje, za vrijeme večere, Jia- Chien obznanjuje članovima obitelji da je kupila stan u izgradnji i da će se preseliti kad bude završen. Njezine sestre očekuju da će im otac negativno reagirati na tu novost koja razbija višegodišnju obiteljsku rutinu, no Chu, iznenađujuće, odobrava kćerine planove…
 

Godinu dana nakon osvajanja Zlatnog medvjeda za najbolji film na Berlinaleu 1993. za ostvarenje Svadbeno slavlje, koje je i nominirano za Oscara u kategoriji najboljeg filma na neengleskim jezicima, Ang Lee snimio je svoj sljedeći uradak Pijte i jedite ljudi, završni dio njegove neformalne obiteljske trilogije, na zapadu poznate pod nazivom ' otac zna najbolje trilogija' (početni njezin dio je Leeov debitantski dugometražni film Guranje ruku iz 1991.). Kao i prethodna dva filma, Pijte i jedite ljudi tajvansko-američka je koprodukcija, ali i jedini Leeov film do danas u cijelosti snimljen na Tajvanu. Naime Lee je visoko obrazovanje stekao u Americi gdje je prvo diplomirao kazalište, a onda magistrirao film na čuvenoj umjetničkoj školi Tisch Newyorškog sveučilišta gdje mu je generacijski kolega bio Spike Lee, na čijem je diplomskom filmu surađivao.

Ang Lee je, kao i njegov (afro)američki prezimenjak, bio vrlo zapažen student, što mu je pomoglo da nakon povratka na Tajvan i prihvaćanja u tamošnju kinematografiju, uspije pronaći američke koprodukcijske partnere za svoje tajvanske filmove. Sva tri njegova tajvanska ostvarenja, to jest neformalna trilogija u cijelosti, odlično su primljena na matičnom tlu, ali su imala i velik odjek na međunarodnoj sceni, uključujući Sjedinjene Države, što će Leeju omogućiti prelazak u američku kinematografiju, i to potpuno bezbolan. Štoviše, upravo u Americi i na engleskom jeziku snimit će neke do svojih najistaknutijih i najboljih filmova – Ledenu oluju, Zajaši s vragom i Planinu Brokeback, a Hollywood će ga nagraditi i s dva Oscara za najbolju režiju – za filmove Planina Brokeback i Pijev život.

U svojim ranim tajvanskim ostvarenjima Lee se, na primjeru obiteljskih turbulencija,  bavio prodorom modernosti u zabran tradicije (česta tema odnosno motiv i prvog i drugog tajvanskog novog vala), te u sva tri - kombinirajući humor i dramu, a u druga dva dodajući i začine romanse – demonstrirao sposobnost optimalnog balansiranja raznorodnih žanrovskih sastojaka, istovremeno prekoračujući žanrovske granice u smjeru filma kao umjetnosti.  Jedi pij muškarac žena je kao i Svadbeno slavlje bio nominiran za Oscara i Zlatni globus za najbolji film na stranom jeziku, ali je za razliku od prethodnika bio nominiran i za Nagradu BAFTA Britanske filmske akademije u toj kategoriji.     

Autor komentara: Damir Radić
 

Ulaznice za projekciju 25. 02. u 21:00 moguće je kupiti online OVDJE ili na blagajni KIC-a sat vremena prije početka.

boja, 124'

Trailer