Stieg Larsson – Čovjek koji se igrao vatrom

Stieg Larsson – mannen som lekte med elden, dokufikcijski, Švedska, 2018

REŽIJA: Henrik Georgsson

Stieg Larsson – Čovjek koji se igrao vatrom

ULOGE:
Emil Almén,
Johan Eriksson,
Magnus Höqqvist

SCENARIJ:
Nathan Grossman,
Olof Berglind

FOTOGRAFIJA:
Anders Bohman,
Sven Lindahl

Sadržaj:

Prije nego što je napisao i stekao svjetsku slavu serijom krimi-romana o asocijalnoj hakerici Lisbeth Salander i njezinom partneru, novinaru Mikaelu Blomkvistu koji udruženim snagama razotkrivaju mračne strane švedskog visokog društva, život novinara, pisca i aktivista Stiega Larssona bio je, kao što naslov filma inspiriran serijalom sugerira, uvelike nalik njegovim knjigama.

Dokumentarni film Henrika Georgssona (redatelj renomirane serije Most) prati karijeru autora – od grafičkog dizajnera u novinskoj agenciji do urednika antifašističkog tjednika Expo – koji je bio posvećen beskompromisnom i gotovo opsesivnom istraživanju djelovanja ekstremnih desničarskih grupacija u Švedskoj. Larsson pritom nije pisao iz udobne fotelje, već je aktivno pohodio i dokumentirao njihova tajna okupljanja, manifestacije i ulične demonstracije, istraživao njihove identitete i odnose među različitim pripadnicima grupe, nerijetko izlažući sebe i svoje suradnike životnoj opasnosti. Riječima jedne od njegovih suradnica, lov na neonaciste, nacionaliste i rasiste je bila njegova životna misija, duboko ukorijenjena u ideji da je demokracija iznimno krhko i nestabilno društveno uređenje za koje se treba uvijek i iznova boriti. Larsson je kroz neumoran istraživački i novinarski rad opetovano upozoravao na opasnosti agresivne antimigrantske, seksističke i nacionalističke retorike koja se u Švedskoj rasplamsala nakon atentata na premijera socijaldemokratske vlade Olofa Palmea sredinom 1980-ih, a iznenadni komercijalni uspjeh i val viking rock bendova koji su otvoreno veličali i koketirali s nacističkim znakovljem, osigurao je proboj opasnih parola u društveni mainstream.

Razgovori s brojnim Larssonovim suradnicima i njegovom nevjenčanom partnericom Evom Gabriellson, uz prateće video materijale i tekstove iz njegove bogate arhive, svjedoče o neprikosnovenom angažmanu za demokratske principe i slobode, ne samo naslovnog junaka filma, već kolektiva mladih, strastvenih novinara, koji su svoje slobodne studentske dane posvetili stvaranju magazina Expo iz prostorija trošnog stana, nerijetko radeći do granica psihičke i fizičke iscrpljenosti. Financijska nestabilnost, život pod konstantnim prijetnjama smrću te opsesivan rad uz hektolitre kave i bezbroj cigareta, presudili su autoru koji nije dočekao svoju slavu.

Film ima i engleske i hrvatske titlove.

boja, DCP, 100′

Trailer