Taipei Story

Qing mei zhu ma, drama, Tajvan, 1985 | Mjesto prikazivanja filma: Kulturno informativni centar KIC (Preradovićeva ul. 5)

DIRECTED BY: Edward Yang

Taipei Story

CAST:
Chin Tsai,
Hsiao-Hsien Hou,
I-Chen Ko,
Su-Yun Ko,
Nien-Jen Wu,
Hsiu-Ling Lin

SCRIPT:
Hsiao-hsien Hou,
Chu Tʽien-wen,
Edward Yang

PHOTOGRAPHY:
Yang Wei-han

MUSIC:
Edward Yang

EDITING:
Wang Chi-yang,
Sung Fan-chen

Synopsis:

Ah-chen, mlada žena iz tradicionalne patrijarhalne obitelji, izgubila je posao u građevinskoj tvrtki. Napušta obiteljski dom sita odnosa svojih roditelja u kojem otac ultimativno dominira, te unajmljuje stan u kojem počne živjeti s Ah-lungom, koji joj je bio dečko još u djetinjstvu. Ah-lung je bivši igrač bejzbola i reprezentativac, a sada drži dućan za prodaju tkanina.

Posjećuje svog šogora u Americi, odakle se vraća bez želje da se zajedno s Ah-chen odseli tamo, čemu se ona nadala i planirala novi život u 'obećanoj zemlji'. Nesuglasice između njih dvoje poveća činjenica da je on zagledan u prošlost, a ona u budućnost, kao i to da je ona ljubomorna na njegovu bivšu djevojku… 
 

Priča iz Taipeija drugi je samostalni dugometražni igrani rad Edwarda Yanga i prvi njegov film s važnim međunarodnim priznanjem – na uglednom festivalu u Locarnu dobio je Nagradu FIPRESCI Međunarodne federacija filmskih kritičara. Na domaćem tlu, na najvažnijem tajvanskom filmskom festivalu Zlatni konj, bio je nominiran za najbolju fotografiju i glavnog glumca. A glavni glumac bio je nitko drugi do li Yangov prijatelj i zajedno s njim udarna ličnost takozvanog novog tajvanskog filma Hou Hsiao-hsien, kojem je to bio treći glumački nastup, ali prvi i jedini tako istaknuti. Zapravo, Yang je i pisao scenarij na temelju Houova životnog iskustva i s idejom da Huo u filmu na neki način glumi samog sebe, što se naposljetku i ostvarilo. Osim toga, kako Yang nije imao dovoljno sredstava da zatvori budžet, Huo mu je pomogao vlastitim novcem.

Tijekom snimanja filma Yang i njegova glavna glumica, od njega deset godina mlađa Chin Tsai, zaljubili su se i ubrzo vjenčali; brak je potrajao narednih deset godina u kojima je Chin zabilježila još samo dva glumačka nastupa, od kojih je jedan bio u Yangovom filmu Vedar sunčani dan iz 1991. Priča iz Taipeija bavi se sukobom tradicionalnog i modernog u suvremenom tajvanskom društvu 1980-ih, dajući snažnu kritiku tamošnje srednje klase, a stil je izrazito realistički, oslonjen na duge statične kadrove i spor ritam. Zanimljivo je da je izvorni kineski naslov Qing mei zhu ma fraza koja doslovno prevedena glasi zelene šljive i konj od bambusa, a aludira na pjesmu slavnog srednjovjekovnog pjesnika Lija Baija o ljubavi iz djetinjstva.

Autor komentara: Damir Radić  
 

Ulaznice za projekciju 21. 02. u 21:00 moguće je kupiti online OVDJE ili na blagajni KIC-a sat vremena prije početka.

color, 119'

Trailer