Sleeping Beauty
animated, USA, 1959 | Mjesto prikazivanja filma: Scena Ribnjak (Centar mladih Ribnjak, Park Ribnjak 1)
DIRECTED BY: Clyde Geronimi
CAST:
Mary Costa,
Eleanor Audley,
Verna Felton,
Barbara Luddy,
Barbara Jo Allen,
Bill Shirley,
Taylor Holmes,
Bill Thompson
SCRIPT:
Erdman Penner,
Joe Rinaldi,
Winston Hibler,
Bill Peet,
Ted Sears,
Ralph Wright
MUSIC:
George Bruns
EDITING:
Roy M. Brewer Jr.,
Donald Halliday
Synopsis:
Kralj Stefan i kraljica Lea napokon su dobili dijete, kćerkicu Auroru. Razdragani time, prirede svečanost na koju pozovu mnoge uzvanike, među njima i tri dobre vile. Bijesna jer nije pozvana, zla vila iznenada se pojavi i baci kletvu na djevojčicu – umrijet će na svoj šesnaesti rođendan, tako da će se ubosti na vreteno. Treća dobra vila, koja još nije bila darovala Auroru, iskoristi tu činjenicu da ublaži kletvu – djevojčica neće umrijeti, nego će pasti u dubok i dug san iz kojeg će je probuditi iskreni ljubavni poljubac…
Trnoružica, poznata i pod naslovom Uspavana ljepotica, bajka je Charlesa Perraulta s kraja sedamnaestog stoljeća koju su u devetnaestom vijeku obradila braća Grimm, a 1959. godine Walt Disney i njegova kompanija pretvorila su je u jedan od svojih najpoznatijih filmova. Produkcija je trajala gotovo deset godina i bio je to najskuplji Disneyjev filmski projekt do tada. Stil filma nalik tapiseriji bio je ideja ilustratora Eyvinda Earlea, koji je kod Disneyja uglavnom bio zadužen za ilustriranje pozadina, a bio je nadahnut predrenesansnom evropskom umjetnošću. Partitura i pjesme, pak, temeljene su na baletu Uspavana ljepotica Čajkovskog iz 1889., a skladao ih je George Burns čija je rad, u kategoriji najbolje glazbe, nominiran za Oscara.
Film je u kinima prilikom premijerne distribucije prošao relativno slabo, dok je kritika hvalila scenografiju i muziku, a kudila zaplet i likove. No prilikom ponovljenih kino distribucija, Trnoružica je ostvarila jako dobre rezultate i danas je drugi film iza Ben-Hura proizveden 1959. po ukupnoj kino zaradi. Također, prilikom ponovljenih distribucija kritika je filmu bila znatno naklonjenija. Treba napomenuti i da je Trnoružica prvi animirani film koji je koristio tehniku širokog platna Super Technirama 70, te drugi animirani dugometražni snimljen u tehnici anamorfnog širokog platna, iza Dame i skitnice. Godine 2019. film je uvršten u Nacionalni filmski registar američke Kongresne knjižnice kao djelo od posebnog kulturnog, povijesnog ili estetskog značaja.
Autor komentara: Damir Radić
Ulaznice za projekciju 29. 06. u 11:00 moguće je kupiti online putem sljedeće POVEZNICE ili na blagajni Centra mladih Ribnjak (Park Ribnjak 1) sat vremena prije početka filma.
color, 75'