In Our Time
Guang yin de gu shi, drama, Tajvan, 1982 | Mjesto prikazivanja filma: Kulturno informativni centar KIC (Preradovićeva ul. 5)
DIRECTED BY: Yi Chang
CAST:
Emily Y. Chang,
Sylvia Chang,
Chi Chen,
Sheng-wen,
Li-Chun Lee,
Kuo-Hsiu Li,
An-Ni Shih,
Ya-Tung Sun,
Vega Tsai,
Duo-Duo Yao
SCRIPT:
Yi Chang,
I-Chen Ko,
Te-chen Tao,
Edward Yang
PHOTOGRAPHY:
Chia-Mao Chen
MUSIC:
Chen Yunshan
EDITING:
Ching-Sung Liao
Synopsis:
Filmski omnibus s četiri priče.
Prva priča Glava malog zmaja, 1950-e godine. Sramežljivi dječak Hsiao-mao nesretan je u životu. Kod kuće roditelji više pažnje posvećuju njegovom mlađem bratu i kritiziraju ga jer više vremena posvećuje igri s igračkama dinosaura nego učenju, a u školi ga drugi učenici ismijavaju. Njegovi roditelji počnu se obiteljski družiti s drugim, imućnijim bračnim parom, i u domu tog para Hsiao-mao upoznaje njihovu kćer, svoju vršnjakinju…
Druga priča Očekivanja, 1960-e godine. Tinejdžerica Hsiao-fang zagleda se u starijeg studenta koji ulazi u intimne odnose s njezinom sestrom…
Treća priča Žaba koja skače, 1970-e. Student Tu Shih-lien, čiji je kućni ljubimac žaba, nezadovoljan je životom i bezvoljan. Pokušava osvježiti svoje životarenje osnivanjem novog internacionalnog studentskog kluba, nakon što mu je prethodni propao. Jedne noći susreće gospođu Chang i zaljubi se u nju…
Četvrta priča Reci svoje ime, 1980-e. Mladi bračni par uselio se u novi stan koji je u potpunom neredu, a osim toga stanar iz susjednog stana ima psa koji neprestano laje. Supruga odlazi na posao, a suprug se posvađa sa susjedom…
Omnibus U naše vrijeme smatra se početnim filmom tajvanskog novog vala 1980-ih, poznatog i pod nazivom tajvanski novi film ili nova tajvanska kinematografija. Izvorni kineski naslov omnibusa Guang yin de gu shi u doslovnom prijevodu znači Priča koja se odvija s protokom vremena, što proizlazi iz činjenice da je svaka epizoda omnibusa smještena u drugu dekadu, u rasponu od 1950-ih do 1980-ih, te da su u svakoj novoj epizodi glavni likovi ponešto stariji. Internacionalni engleski naslov In Our Time, iz kojeg je izvedena hrvatska verzija U naše vrijeme, zapravo je preuzeti naslov znamenite prve knjige (priča) Ernesta Hemingwaya iz 1924. godine.
Četiri filmske priče međusobno se razlikuju ne samo po različitim razdobljima radnje i starosti protagonista, nego i po stilu i žanru – prve dvije priče više su refleksivne i snovite, dok su druge dvije znatno humornije intonirane, tendiraju komediji; treća onoj brzog ritma, a četvrta sitcomu. Međunarodno daleko najpoznatije ime od četvorice autora je Edward Yang, uz Houa Hsiao-hsiena udarna igla tajvanskog novog vala 1980-ih, pokreta koji će 90-ih prisnažiti i dodatno obogatiti Ang Lee i Tsai Ming-liang.
Yang je više od desetljeća živio u Sjedinjenim Državama, gdje je studirao i radio, a na Tajvan se vratio 1980. i uključio u tamošnju kinematografiju, te postao jednom od ključnih osobnosti njezina preporoda. Taj se preporod ogledao u odlučnom prekidu s tradicijom konvencionalnih melodrama koje su na Tajvanu dominirale do 1970-ih i uvoza hongkonških komercijalnih akcijskih filmova, a prekid se prije svega manifestirao u sklonosti realizmu i razvijanju svježih narativnih i stilskih struktura zasnovanih na autorskim osobnostima, namjesto dotadašnje dominacije autorski bezličnog studijskog sustava.
Epizodom Očekivanja u prekretničkom omnibusu Yang odmah je skrenuo pažnju na sebe, kako temom ljubavnog trokuta, tako, i još više, suptilnim nijansiranjem psihičkih stanja mlade protagonistice, razvijenim smislom za detalje i dojmljivim građenjem atmosfere. No i ostale su epizode, svaka na svoj način, dojmljive, te ambiciozniji filmofili ne bi trebali propustiti priliku da u kinu pogledaju ovaj pionirski uradak tajvanske nove kinematografije osamdesetih i devedesetih, koja je tako jako odjeknula u svijetu.
Autor komentara: Damir Radić
Ulaznice za projekciju 16. 02. u 21:00 moguće je kupiti online OVDJE ili na blagajni KIC-a sat vremena prije početka.
color, 110'