Sedam godina vjernosti
The Seven Year Itch, romantična komedija, SAD, 1955 | Mjesto prikazivanja filma: Kulturno informativni centar KIC (Preradovićeva ul. 5)
REŽIJA: Billy Wilder
ULOGE:
Marilyn Monroe,
Tom Ewell (Richard Sherman),
Evelyn Keyes (Helen Sherman),
Sonny Tufts (Tom MacKenzie),
Robert Strauss (Kruhulik),
Oskar Homolka (dr. Brubaker)
SCENARIJ:
Billy Wilder,
George Axelrod (prema vlastitoj drami)
FOTOGRAFIJA:
Milton R. Krasner
GLAZBA:
Alfred Newman
MONTAŽA:
Hugh S. Fowler
SCENOGRAFIJA:
Stuart A. Reiss,
Walter M. Scott
KOSTIMI:
Travilla
Sadržaj:
Richard Sherman 38-godišnji je Njujorčanin koji na Manhattanu skladnim životom živi sa suprugom Helen, s kojom je u braku sedam godina, i njihovim 10-godišnjim sinčićem Rickyjem koji obožava TV-seriju o Kapetanu Videu. Richard radi u jednoj izdavačkoj kući, u kojoj naslovne stranice jeftinih džepnih izdanja knjiga dizajnira da bi bile što atraktivnije. Kad Helen odluči tijekom ljeta s Rickyjem otputovati u Maine i tako se skloniti od vrućina, Richard priliku što će ostati sam na Manhattanu odluči iskoristiti da prestane pušiti i počne se zdravo hraniti. Istodobno, svjestan je da je zašao u srednje godine, u kojima muškarci umorni od braka i jednoličnog života znaju utjehu potražiti u površnim izvanbračnim vezama. No on je uvjeren da se njemu to ne može dogoditi, sve dok jedne večeri ne primijeti da se u stan iznad njegovog doselila izuzetno privlačna plavuša. Sve će se dodatno zakomplicirati kad ga ona ubrzo počne zavoditi.
Romantična komedija suscenarista i redatelja Billyja Wildera, za glavnu mušku ulogu u kojoj je vrlo raspoloženi Tom Ewell (Adamovo rebro, Blaga je noć) 1956. godine osvojio nominaciju za Zlatni globus, a Marilyn Monroe iste godine nominaciju za nagradu BAFTA u kategoriji najbolje inozemne glumice, adaptacija je popularna istoimena brodvejskog komada Georgea Axelroda (Doručak kod Tiffanyja, Mandžurijski kandidat), koji je svoje djelo s Wilderom pretočio u scenarij. Premda je iz današnje perspektive riječ o donekle zastarjelom, odveć seksizmom opterećenom te mjestimice banalnom pa i zamornom ostvarenju, u cjelini je posrijedi ipak zabavno i šarmantno djelo koje tematizira ljubavne i erotske fantazije muškaraca pogođenih krizom srednjih godina. Tijekom realizacije filma najpoznatijeg po sceni u kojoj struja zraka iz podne ventilacije na ulici zadiže haljinu Marilyn Monroe, Wilder se suočio s pretjeranim upletanjem producenata, jer čelnici 20th Century Foxa nisu željeli prihvatiti njegov izbor Waltera Matthaua za glavnog glumca. Bio je prisiljen i reducirati provokativnije detalje iz scenarija, pa protagonist za razliku od brodvejske pozornice u filmu ne završi u krevetu s Merlinkom.
boja, 105'